Periférny hypogonadizmus - mužský
Definícia: Je spôsobený nedostatočnou tvorbou mužských pohlavných hormónov v semenníkoch. Príčinou môže byť buď morfologická (nedostatočné vyvinutie semenníkov – hypotrofia, atrofia), alebo funkčná (porucha produkcie pohlavných hormónov vo forme rôznych blokov syntézy testosterónu).
Diagnostika: Klinickými príznakmi sú hlavne slabosť, nevýkonnosť, znížená svalová sila, znížené libido. Laboratórne vidíme obraz k veku neprimerane zníženej hladiny testosterónu, spolu so sekundárne zvýšenými hladinami FSH a LH.
Liečba: Jedinou liečebnou modalitou je substitučná liečba preparátmi testosterónu. U nás sa používajú väčšinou tzv. depotné (dlhodobo účinkujúce) injekcie testosterónu.
V prípade snahy o otehotnenie je potrebná špecifická liečba pomocou FSH/LH/hCG, pri ktorej sa snažíme navodiť tvorbu spermií v semenníkoch, čo pri liečbe samotným testosterónom nie je možné.
Sledovanie: Sledujeme ako klinický stav pacientov, tak aj laboratórne hodnoty hladín testosterónu, podľa ktorých následne upravujeme dávkovanie. Tiež sledujeme možné nežiadúce účinky liečby na pečeň, krvný obraz, prostatu a ďalšie.
Štítna žľaza
Prištítne telieska
Hypofýza
Hypopituitarizmus
Hyposomatotropizmus
Hyperprolaktinémia
Cushingova choroba
Centrálny hypergonadizmus
Centrálna hypertyreóza
Akromegália
Nadobličky
Incidentalómy nadobličiek
Primárny hyperaldosteronizmus
Feochromocytóm
Cushingov syndróm
Addisonova choroba
Kongenitálna adrenálna hyperplázia (CAH)
Semenníky
Vaječníky
Periférny hypogonadizmus – ženský
Periférny hypergonadizmus – ženský
Hirsutizmus
Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)